KAHVALTILIKLAR

Muhlama (Kuymak)Tarifi

muhlama-kuymak
Yazan Yasemin

Muhalama /Kuymak mısır unundan yapılan bol tereyağlı ve bol peynirli bir Karadeniz lezzetidir. Sıcak sıcak ekmek bana bana yenir. Muhlama ve Kuymak yapımı aynıdır fakat kuymak'da mısır unu ağırlıklı kullanılırken , muhlama'da peynire ağırlık veriliyor.

Muhlama yerken o peynir uzadıkça uzuyor ve siz yemeye doyamıyorsunuz. Muhlama olan kahvaltı sofrasında diğer kahvaltılıkların pekte bir rolü olmuyor. Çünkü Muhlama sizi fena hale doyuruyor.

Asıl bu lezzeti Karadeniz'de yemek var ama henüz bana nasip olmadı. Eşiminde Karadeniz kökenli olmasından dolayı sık sık evde yapıyorum. İnşallah en kısa zamanda bir Karadeniz turu düşünüyorum.

İstanbul'da da muhlama'yı çok başarılı yapan yerler var tabi. Ama eğer has tereyağını ,peyniri mısır ununu bulabiliyorsanız sizde evde verdiğim tarifle hazırlayabilirsiniz.

Muhlama (Kuymak) İçin Malzemeler


2 kaşık tepeleme tereyağı (tepeleme) bolca
3 yemek kaşığı  mısır unu
250 gr muhlamalık peynir
1,5 su bardağı su
Tuz

muhlama-kuymak-tarifi

Muhlama (Kuymak) Nasıl Yapılır?


Sahanda tereyağını eritin.
Mısır ununu ekleyip karıştıra karıştıra kavurun.
Yavaş yavaş suyunu ilave edip karıştırmaya devam edin.
Tuzunu ekleyin.
Koyu kıvama gelince peyniri içine koyup karıştırın.
Peynir eriyince ocaktan alıp sıcak sıcak servis edin.

AFİYET OLSUN.

 

Yazar Hakkında

Yasemin

Yasemin Keskin Çelik. 1978 İstanbul doğumlu..İkizler burcu. Yemek yapmayı çok seven bir annenin ve yemek yemeyi çok seven bir babanın ilk göz ağrısı. Yeni lezzetleri keşfetmeyi,yemek yapmayı ve paylaşmayı seven ,çalışan bir kadın. Evli ve bir prensesin annesi. Mutfağıma hoşgeldiniz.

Yorum Bırakın