PÜF NOKTALARI

Sütün Taşmaması İçin Ne Yapılır ?

sutun-tasmamasi-icin-ne-yapilir
Yazan Yasemin

Sütün Taşmaması İçin Ne Yapılır ? Sütün kaynarken taşması özellikle biz bayanların hiç mi hiç istemediği bir durumdur. Bir anlık dalgınlığımızla bütün ocağın batması aşırı derecede moral bozucu olabiliyor.

Peki süt neden taşar ?Çoğunluğu sudan oluşan sütün içinde ayrıca biraz yağ, protein, laktoz ve bazı mineraller vardır. Sütün içerisindeki yağ, küçük kürecikler şeklinde bulunur. Bu yağ kürecikleri yukarı doğru yükselirler ve erime noktalarına yakın bir değer de (yaklaşık 50 o C ) sıcak süt üzerinde bir tabaka oluştururlar. Isınan sütün içerisinde oluşan su buharı kabarcıklarının yüzeye ulaşmaları bu katman tarafından engellenir; kabarcıklar kabuğun altın da toplanırlar. Sayıları artan ve birleşen bu kabarcıklar, bir an gelir kabuğu ittirebilecek kadar yüksek bir basınca sahip olurlar. Bu durumda da süt taşmış olur.

Sütün taşmaması için bir kaç yöntem var . Öncelikle sütün tencerenin dibine sarmaması için mutlaka tencereyi sudan geçirin.

  • Sütün taşmaması için tencerenin  ağzına tahta kaşık koyabilirsiniz.
  • Sütü tencereye koyduktan sonra tencerenin ağız kısmına kağıt havluya döktüğünüz sıvı yağ ile güzelce yağlayabilirsiniz.
  • Sütü taşı kullanabilirsiniz. Süt taşını artık hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.Tencerenin dibine süt taşını yatay olarak yerleştirip üzerine sütü boşaltın. Süt kaynamaya başlayınca tangır tangır sesler gelecek ve süt kabarmaya başlayacak .Hindi sesine benzeyen ses duyacaksınız. Bu ses sütün taşacağını haber veriyor.Ocağın başına gidip ocağın altını kısın.
  • Süt taşı yerine kahve fincanı tabağı da iş görüyor.

Yazar Hakkında

Yasemin

Yasemin Keskin Çelik. 1978 İstanbul doğumlu..İkizler burcu. Yemek yapmayı çok seven bir annenin ve yemek yemeyi çok seven bir babanın ilk göz ağrısı. Yeni lezzetleri keşfetmeyi,yemek yapmayı ve paylaşmayı seven ,çalışan bir kadın. Evli ve bir prensesin annesi. Mutfağıma hoşgeldiniz.

Yorum

Yorum Bırakın