Genel

Pul Biberin Bilinmeyen 5 Faydası

Pul biber, biberin güneşte kurutulmasıyla elde edilen acı bir baharattır. Tatlı olan ya da az acısı olan çeşitleri de vardır. Ülkemizde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en çok tercih edilse de her mutfakta mutlaka az ya da çok tüketilir. Yemeklere tat ve acılık katması için kullanılır. Bazı tarifler onsuz olmaz diyebiliriz.Dünya ve Türk mutfağının popüler baharatları arasında yer alan pul biberin vücuda sağladığı yararlar saymakla bitmez. Tükettiğiniz besin kaynağının hangi faydaları bedeninize sağladığını bilirseniz onu sofranızdan eksik etmezsiniz. Bu sebeple yazımızda pul biberin bilmeniz gereken beş faydasını sizin için sıraladık.
Güneşten Enerjisini Alan Pul Biber Virüslere Karşı Sizi Korur
Özellikle daha kapalı alanlarda durma oranımızın arttığı kış aylarında salgınlar gözükebilir. Okul, iş yeri ve bir ailenin içinde bu hastalık yayılabilir. Hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi bağışıklığınızı güçlü tutmaktır. İçinde bulunan C vitamini sayesinde pul biberden bu konuda fayda görebilirsiniz. Bunun için düzenli bir şekilde bu baharatı tüketmeniz yeterli. Pul biberle virüslere karşı kendinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz.
Pul Biber Doğal Bir Ağrı Kesicidir
Ağrı kişinin hayatında kronik bir hal aldıysa yaşam kalitesini düşürür. Ne yediğinizden ne de gezdiğinizden keyif alırsınız. Peki, pul biberin doğal bir ağrı kesici olduğunu biliyor musunuz? Pul biberin doğasında bulunan kapsaisin, ağrı yoğunluğunu azaltan olumlu bir yan etkisi var. Sık baş ağrısı yaşayan ya da migreni olan kişilerin pul biber yiyerek ağrılarını sakinleştirmeyi deneyebilirler.
Metabolizmayı Hızlandıran Pul Biber Kilo Verme Süreçlerinde Size Yardımcı Olur
Kilo verme süreçlerinde baharatlardan ve bitki çaylarından fayda görmemiz mümkün. Baharatlar arasında da metabolizmayı hızlandıran doğal yapısıyla pul biberden fayda görebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizmanızı desteklemek için tükettiğiniz ara ya da ana öğününüze pul biber dahil edebilirsiniz.
 Pul Biber Düzenli Tüketenlerin Kabız Olmadığını Söyleyebiliriz
Sindirim ve bağırsak hareketleri bir kişinin sağlığı için oldukça belirleyicidir. Özellikle kabız olup günlerce tuvalete çıkamamak kişide yorgunluk, stres, mutsuzluk ve karın ağrısı yapabilir. Bu sebeple sindiriminize iyi gelecek pul biberi düzenli tüketebilirsiniz. Burada önemli olan baharatın kaliteli ellerden çıkması gerekir. Bayatlamış ya da uygun şartlarda hazırlanmamış bir üründen fayda görmeniz mümkün değildir. İyi bir ürün için Hayfene Pul Biber çeşitlerini inceleyebilirsiniz.
 Kalp ve Damar Sağlığınızı Düzenli Pul Biber Tüketerek Dengede Tutabilirsiniz
Ürünün doğal yapısında hem vitaminler hem de mineraller bulunur. A, C, K, E, B6 ve P vitaminleri bakımından oldukça zengin bir baharat çeşididir. Dolaşım sistemini rahatlatarak, lipit (yağ) birikimini damarlarda azaltır. Kanı sulandıran K vitamini sayesinde kan akışını kolaylaştırmak için damatları genişletebilir. Tüm sistemin bu dengede çalışması kişide kalp ve damar sağlığı için avantaj sağlar. Pul biber gibi tüm baharatların şifası kendi doğal yapılarına özgüdür.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yasemin

Yasemin Keskin Çelik. 1978 İstanbul doğumlu..İkizler burcu. Yemek yapmayı çok seven bir annenin ve yemek yemeyi çok seven bir babanın ilk göz ağrısı. Yeni lezzetleri keşfetmeyi,yemek yapmayı ve paylaşmayı seven ,çalışan bir kadın. Evli ve bir prensesin annesi. Mutfağıma hoşgeldiniz.

Yorum Bırakın