Genel

Kolayca Yapabileceğiniz Enfes Şerbetli Tatlı Tarifleri

Yazan Yasemin

Şerbetli tatlı yapmanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Doğru tarifleri uyguladığınızda ve doğru tatlı çeşitlerini seçtiğinizde şerbetli tatlılar yapmak sizin için makarna yapmak kadar kolay olacak. Peki, yapması en kolay olan şerbetli tatlılar hangileri? İşte yanıtlar…

  • Şekerpare

Lezzeti dillere destan olan şekerpare tatlısı kıyır kıyır olan Türk tatlılarından biridir.  Bu tatlıyı enfes yapmanın yolu ise hamurunu doğru şekilde hazırlamaktan geçiyor. Eğer ideal hamuru elde ederseniz ve pişme süresini de olması gerektiği gibi tutarsanız nefis bir şekerpare tatlısı elde etmeniz de mümkün olacaktır. Kolay bayatlamayan bir tatlı olduğunu da hatırlatalım. Bu nedenle misafir ağırlayacak olanlar için de bir gün önceden hazırlanabilen bir tatlı olma özelliği taşıyor.

  • 3 Dakika Tatlısı

Daha önce bu tatlıyı duymayanlar için belirtelim; 3 dakika tatlısının şerbeti hiç pişmiyor. Bu nedenle dakikalar içerisinde hazırlayabilir ve servise hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ansızın gelen misafirler için şipşak hazırlanabilecek tatlılardan biridir. Malzemeler neler ve tatlıyı hazırlarken nelere dikkat edilmeli sorularının yanıtları ise Yemek.com adresinde yer alıyor. Bu tatlıyı hazırlamak gerçekten de sadece 3 dakika sürüyor, siteye tıklayın ve tarifi hemen uygulayın.

  • Kalburabastı Tatlısı

Daha önce yaptığınız denemelerde tatlınız birden dağıldı ya da çok sert mi oldu? O halde uyguladığınız tarifte bir sorun var demektir. Yemek.com adresinde yer alan tam ölçülü kalburabastı tarifini uygulayabilir, ortaya çıkan sonuçla gurur duyabilirsiniz. Bu özel şerbetli tatlıyı hazırlamak ve kıvamı tutturmak aslında son derece kolay! Sadece doğru reçeteyi birebir, hiç değiştirmeden uygulamanız yeterli olacak. Doğru reçetenin nerede olduğunu ise artık biliyorsunuz.

  • Ay Tatlısı

Kolay bayatlamayan ve şipşak hazırlanabilen tatlı çeşitlerinden biri de ay tatlısıdır. Balkanların en sevilen tatlı çeşitlerinden biri olan ay tatlısı ülkemizde de sıklıkla yapılıyor. Bu tatlının kolay hazırlanması kadar önemli bir özelliği daha var. O da şerbeti tamamen çekmesi ve çıtır bir kıvam kazanmasıdır. Aynı zamanda pek çok şerbetli tatlıya nazaran daha az şeker içeriyor olması da önem taşıyor. Tercihini her zaman sütlü tatlılardan yana yapanlar bile ay tatlısına bayılıyor. Hemen denemek için Yemek.com adresine uğrayın.

Yazar Hakkında

Yasemin

Yasemin Keskin Çelik. 1978 İstanbul doğumlu..İkizler burcu. Yemek yapmayı çok seven bir annenin ve yemek yemeyi çok seven bir babanın ilk göz ağrısı. Yeni lezzetleri keşfetmeyi,yemek yapmayı ve paylaşmayı seven ,çalışan bir kadın. Evli ve bir prensesin annesi. Mutfağıma hoşgeldiniz.

Yorum Bırakın