Genel

En Faydalı 8 Kuru Meyve Önerisi

Yazan Yasemin

Kuru Meyve Faydaları

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin vazgeçilmezi kuru meyvelerin faydaları oldukça geniş bir yelpazedir. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmadığından dolayı tüketimi rahatlıkla tercih edilebilir. Zengin içeriğinde A, B, C ve E vitaminleri bolca bulunur. Adeta vitamin deposu olan kuru meyvelerin raf ömrü uzun olması ile neredeyse her alanda kullanımı mevcuttur. İçeriğindeki vitaminlerin yanı sıra bolca mineral (demir, potasyum, çinko, fosfor, magnezyum) ve antioksidan bulundurmaktadır. Aynı zamanda meyvenin kendi şekeri ile lifli yapısından kaynaklı enerji verici bir öğün arası olarak da sayılabilir. Son derece sağlıklı olan kuru meyvelere www.cerezpazari.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kuru Meyve Çeşitleri Nelerdir?

Beslenmemizde kuru meyve çeşitlerine yer vermek vücudun vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle öğün aralarında tüketilen kuru meyveleri günlük yaşantımızda sıkça tüketmemiz uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Uzun raf ömürlü olan kuru meyvelerin faydalarına www.cerezpazari.com sitesinden her mevsim ulaşabilir ve günlük enerji ihtiyacınızı bu kuru meyvelerden karşılayabilirsiniz. Hiçbir katkı maddesi içermeyen kuru meyveler son derece sağlıklı olup çocukların gelişim süreleri için de oldukça önemli sayılmaktadır. Bu avantajları ve faydaları sayesinde neredeyse her evde tüketimi tercih edilen kuru meyve çeşitleri yer almaktadır.  Her meyvenin ayrı vitamin içermesinden dolayı kuru meyve çeşitleride zenginlik gösterir. Bunlardan bazıları; kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, kuru hurma, kuru dut, kuru incir, kuru çilek gibi çeşitleri bulunmaktadır.

 

Kuru Üzüm

Kuru meyve çeşitlerinden en popüler olan kuru üzümün faydaları saymakla bitmez. Neredeyse her derde şifa olan bu besin kaynağının içeriğinde bol miktarda mineral ve vitaminler bulunur. Aynı zamanda içeriğindeki doğal şekeri sayesinde karbonhidrat deposu olan kuru üzüm enerji verici besinler arasında ilk sırada yer almaktadır. Kuru üzümün tüketimi sayesinde sindirim sistemi rahatsızlığı yaşayanlar için ilaç niteliğinde bir besin olup bununla beraber böbrek ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Magnezyum ve bakır mineralleri ile kemik sağlığını olumlu yönde etkiler. Sinir sistemileri üzerinde de etkisi gözlemlenmiştir. Kuru üzüm faydalarının halk arasında da en yaygın olarak bilineni ise demir minerali bulundurmasından dolayı kansızlık sorunu yaşayan her yaştan insanın kısa sürede sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır. B1 ve B2 vitaminleri ile unutkanlığa da iyi gelmektedir.

 Kuru İncir

Sağlıklı atıştırmalıklar olarak bilinen kuru meyve çeşitlerinden biri de kuru incirdir. Kuru incirin günlük yeteri kadar tüketimi ile vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı kuvvetli bir ilaç olabilir. Şifa deposu olan kuru incirin faydaları bir hayli fazladır. İçeriğindeki protein, vitamin ve mineralleri ile hücre yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda lifli yapısından dolayı kolesterolün kana karışımını önleyip vücuttan atılmasını sağlar. Kuru incirin içeriğinde bulunan fosfor ve kalsiyum mineralleri ile diş sağlığında ki payı büyüktür. Sindirim sistemine iyi gelip vücudun direncini arttırarak bakterilere karşı olan savaşı kazanmamızı sağlar.

Kuru Kayısı

Kuru kayısı faydaları listesi oldukça kabarıktır. Her mevsim sofralarda, yemeklerde ya da atıştırmalık olarak sizlere eşlik edebilir. Lezzetli ve besin kaynağı olan kuru kayısı içeriğinde bol miktarda demir minerali bulundurur. Bu sayede kırmızı kan hücresi üretiminde destekçidir. Magnezyum minerali içeriği ile kan basıncını dengeleyip, potasyum minerali içeriği ile de kalp sağlığındaki rolü büyüktür. Kuru kayısı aynı zamanda beynin düzenli çalışmasını sağlayıp, stresin azalmasında etkisi bulunur. A vitamini ile göz sağlığını korur. En popüler şifası ise sindirim sistemini düzenleme görevini üstlenmiştir.

 

 Kuru Erik

Kuru meyve çeşitlerinden biri de kuru eriktir. Kuru erik içeriği bol miktarda A, B, C ve E  vitamini bulundurmaktadır. Kuru eriğin faydalarının en başında kansere karşı koruyucu olması yer almaktadır. Potasyum ve magnezyum mineralleri ile de karaciğer, kalp ve böbrek organlarının dostudur. Tansiyon ve romatizma hastalıkları olan kişiler içinse bir ilaç özelliğindedir. Uzmanlar tarafından günde belirli oranda kuru erik tüketimi sayesinde her derde deva olabilir.

 

Kuru Hurma

İnsanoğlu tarafından yerleşik hayatta yetiştirilmeye başlanan en eski meyve türü hurmadır. Lezzeti ve besin içeriği ile vazgeçilmez olan hurma kurutularak her mevsim ulaşılabilir olması sağlanmıştır. Kuru hurmanın faydaları oldukça fazladır. Diğer kuru meyveler gibi kuru hurma içeriğinde de demir minerali bulunmaktadır. Bu sayede kan hücrelerindeki hemolabin sentezine yardımcı olur. Bir diğer önemli özelliği ise hamilelikte bebeğin gelişiminde hayati önem taşır. Kalsiyum ve fosfat mineralleri içermesi ile iskelet ve kemik yapısını güçlendirmede etkilidir.

Turna Yemişi

Ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilmeye başlanan turna yemişinin popülerliği gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Ülser hastalığına karşı oldukça faydalıdır. Böbrek iltihabını ve iştah kaybını önler. Aynı zamanda güçlü antioksidan olmasından kaynaklı bakterilere karşı vücudun direncini arttırır. Bu faydalarından dolayı turna yemişi tüketmek oldukça önemlidir.

 

 

Dut Kurusu

Ağız ve boğaz hastalıklarına iyi gelen dut kurusu kalsiyum, demir, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Doku ve hücrelerin yenilenmesinde payı büyüktür. Hormon ve enzim üretimi ve su dengesinin korunmasında faydalıdır.

 

 

Çilek Kurusu

Enerji verici besinler listesinde yer alan çilek kurusu içerisinde bolca demir ve fosfor minerali bulundurur. Ağız kokusu giderici özelliği bulunup aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Güçlü antioksidan olmasından dolayı vücut direncini arttırıcı özelliği bulunur.

Reklam

Yazar Hakkında

Yasemin

Yasemin Keskin Çelik. 1978 İstanbul doğumlu..İkizler burcu. Yemek yapmayı çok seven bir annenin ve yemek yemeyi çok seven bir babanın ilk göz ağrısı. Yeni lezzetleri keşfetmeyi,yemek yapmayı ve paylaşmayı seven ,çalışan bir kadın. Evli ve bir prensesin annesi. Mutfağıma hoşgeldiniz.

Yorum Bırakın